Тркалезна маса на Проза Балкан 2018

Денес, од 11:00 беше одржана тркалезна маса на тема: “Балканските класици во Европската литература: (не)визибилност во 21век” во ЕУ инфо центарот,во рамките на фестивалот “Проза Балкан 2018”. Во дискусијата, учествуваа писателите Ермис Лафазановски, Александар Прокопиев и Фросина Пармаковска (Македонија), Јуриј Худолин (Словенија), Афера Тунч (Турција), Роберт Перишиќ (Хрватска), основачот на “Далеку архив прес” од САД, Џон О’Брајан, уредничката на “Зуркамп” од Германија, Јанике Ритер и агентот од “Калем”од Турција. Модератор на дискусијата беше Владимир Јанковски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *